Cedr Syberyjski – wyjątkowe drzewo

cedr1

Na zdjęciu można podziwiać dojrzały Cedr :) Wysokość cedrów przekracza 30 metórw

Dlaczego cedr syberyjski to wyjątkowe drzewo?

Drewno Cedru syberyjskiego jest unikalne pod względem właściwości leczniczych, wydziela olejki eteryczne oraz fitoncydy, które zabijają bakterie patogenne (chorobotwórcze) i odstraszają szkodliwe owady, dlatego powietrze w lasach cedrowych i pomieszczeniach z drewna cedrowego, jest świeże i zdrowe. Mieszkańcy Uralu, Syberii, Europejskiej Północy znali lecznicze właściwości cedru i przez całe wieki wykorzystywali go w leczeniu wielu niedomagań. Z igliwia sporządzali zasobny w witaminy napój, żywicą leczyli rany i wrzody, z orzechów otrzymywali cenny olej roślinny, który oprócz odżywczych, posiada również i lecznicze właściwości. Przygotowane z jąder orzecha cedrowe „chude mleko” wykorzystywano do leczenia gruźlicy, zapalenia płuc, chorób nerek, nerwic. W odróżnieniu do przybyszy ludność miejscowa Syberii nigdy nie chorowała na szkorbut. W lasach cedrowych powietrze nasycone żywiczną wonią, fitoncydami jest praktycznie sterylne i chroni człowieka przed infekcjami. Kto choćby raz odwiedzi cedrową tajgę, będzie długo pamiętał wrażenie czystości, świeżości i zdrowia.

Szczególne zainteresowanie cedrami pojawiło się pod koniec poprzedniego stulecia. To czas, kiedy człowiek zmęczony jest ciągłym napięciem i walką z chorobami, problemami ekologicznymi, wywołanymi przez niego katastrofami przyrodniczymi, życiowymi niepowodzeniami, niekończącym się łańcuchem nierozwiązanych spraw. Wielu ludzi dążąc do fizycznego i duchowego zdrowia rezygnuje z „osiągnięć” technokratycznej cywilizacji. Zwracają się w stronę przyrody i poprzez duchowe poznanie siebie jako osobowości, istoty ludzkiej – odkrywają ten świat, jego harmonię i doskonałość stworzone przez Najwyższego.

Na naszej planecie naliczono około 600 rodzajów roślin iglastych. Najważniejsza i najbardziej reprezentatywna ich rodzina to sosnowate: sosny, świerki, jodły, modrzewie. Do tej rodziny należy i syberyjski cedr, biolodzy nazywają go syberyjską cedrową sosną. Cedr od dawna był obiektem zainteresowania uczonych, kiedyś nawet istniał Instytut Cedru. Zainteresowanie cudownym drzewem nie słabnie i dziś. Właśnie cedry i pozostali przedstawiciele rodziny sosnowatych tworzą ogromne lasy tajgi Starego i Nowego Świata.

Po więcej informacji zapraszamy do działu CZYTELNIA. Znajdziesz tam szczegółowe informacje o zastosowaniu Cedrów w budownictwie, o sadzeniu oraz o szerokim zastosowaniu leczniczym.

Udostępnij


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Agencja-Rockstar.pl.